CZYM JEST PODOLOGIA?

Podologia to nauka o kończynach dolnych - bada tkanki i narządy , z których są one zbudowane, by doprowadzić do jak najsprawniejszego ich funkjonowania.

Zaburzenia każdego z układów mogą powodować pojawianie się zmian na skórze kończyny dolnej.Wiedza o stopach o ich anatomii, fizjologii i o zmianach patologicznych jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala prawidłowo dbać o kończyny.

płaskostopie podłużne

Płaskostopie podłużne- Jest to zniekształcenie polegające na obniżeniu sklepienia podłużnego stopy występującego po stronie wewnętrznej. Najczęstsze przyczyny powstania płaskostopia podłużnego to:
-obniżone napięcie mieśniowe
-nieprawidłowy rozkład obciążenia na stopę
-nadwaga i noszenie niewłaściwego obuwia.
Płaskostopie obniża sprawność nóg , powoduje ich szybkie męczenie , a z czasem doprowadza do bolesnych zniekształceń.


Płaskostopie poprzecznePłaskostopie poprzeczne-powstaje na skutek opadania drugiej i trzeciej głowy kości śródstopia , które tworzą sklepienie poprzeczne. Jego zadaniem jest amortyzacja podczasz chodzenia i biegania. Dotyka ono osoby z nadwagą i wykonujące prace stojąco-chodzącą.Najczęstszym objawem tego schorzenia jest:
-bolesnośc pod poduszkami palcówodczuwalna po dłuższym chodzeniu
-modzele i odsciski w okolicy podeszwowej

Stopa płasko-koślawaStopa płasko-koślawa-Charakteryzuje się obniżeniem łuku podłuźnego i poprzecznego z równoczesnym odchyleniem osi pięt na zewnątrz.Najczęstsszymi przyczynami tego schoorzenia są:
-niewydolnośc więzadłowo mieśniowa nasilająca się w wyniku wadliwego obciążenia stóp
-nadwaga
-niedopowiednie obuwie.
Objawia się wykoślawieniem obuwia i bólem nóg.Z czasem zaburzenie dotyka kolan , bioder i kręgosłupa prowadząc do przeciążenia i rozwoju zmian zwyrodnieniowych.Paluch koślawy(haluks)Paluch koślawy(haluks)-Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z przyśrodkowym przemieszczeniem peirwszej kości środstopia. W miarę upływu czasu rozwija się stan zapalny ,który objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem , okresowym obrzmieniem i bólem na wykości stawu śródstopno-paliczkowego palucha.
Inne objawy to:
-poszerzenie przodostopia
-dolegliwości po stronie podeszwowej stóp
-zmiany zwyrodnieniowew obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha.
W deformacjach średniego i dużego stopnia pacjenci mają problem z chodzeniem i doborem obuwia.


Ostroga piętowaOstroga piętowa-to zapalenie rozcięgna podeszwowego w wyniku zmian pourazowych , przeciążeniowych lub zwyrodnienia rozcięgna.Główne objawy schorzenia to kłujący punktowy ból w okolicy pięt.Może wystąpić zaczerwienienie pięt, obrzęk, powstają różne zwapnienia w obszarze przyczepu ścięgna Achillesa.Dotyka osoby noszące niewłaściwe obuwie oraz niestannie przeciążające pięty.


Palce młotkowatePalce młotkowate-Jest to przykurcz ściegien i więzadeł pod palcami , w wyniku czego końcówki paliczków, które powinny być ustawione prosto , ulegają przemieszczeniu i podwinięciu.Przyczynami tego schorzenia mogą być wady wrodzone lub wady nabyte, źle dopasowane obuwie(za ciasne), zaburzenia reumatoidalne, niedomagające wewnętrzne mieśnie stopy, haluks.Nienaturalna pozycja palców może prowadzić do powstania pęcherzy, modzeli , odcisków i wrastania paznokci.

Modzele i nagniotkiModzele i nagniotki-Jest to nadmierne zrogowaciał naskórek powstający w wyniku ucisku i drażnienia skóry , noszenia ciasnego , niewygodnego obuwia, zaburzeń statyki ciała oraz płaskostopia. Mają postać plackowatej narośli o nieregularnym kształcie i żółtej barwie.Najczęściej powstaje na części podeszwowej stopy pod jedną z główek kości śródstopia, lub pięcie, kłebie palicha.Nagniotki tworzą się zazwyczaj na palcach i między imi.Przybierają postać niewielkiej , dość twardej narośli skórnej.Ich cechą jest powstanie rdzenia, który wrastając się w głąb skóry uciska zakończenie nerwowe,powoduje ból
Zespół stopy cukrzycowejZespół stopy cukrzycowej-Objawia się:
-zaburzeniem czucia bólu w stopie
-uczuciem mrowienia
-kłucia
-pieczenia
-drętwienia stóp
Przyczynami stopy cukrzycowej są:zmiany w naczyniach krwionośnych i uszkodzenia włókien nerwowych(neuropatia).Drobne skaleczenia,zadrapania,pęcherze mogą prowadzić do powikłań tj. Owrzodzenia , co w konsekwencji kończy się amputacją.Do głównych przyczyn stopy cukrzyczowej zaliczamy: złą dietę bogatą w tłuszcze(podwyższony poziom cholesterolu), palenie papierosów,picie alkoholu,brak ruchu.Supinacja i pronacjaSupinacja i pronacja-Jeśli stojąc pięty pochylają się do wewnątrz, albo kolana zwrócone są do wewnątrzm maja postać X to mówimy o schorzeniu zwanym supinacją.Natomiast jęśli pięty pochylają się na zewnątrz, albo kolana zwrócone są na zewnątrz to ówimy o pronacji.Przyczyną jest obniżone napięcie miesniowe, nieodpowiednie siedzenie ze skrzyzowanymi nogami lub siad klęczny między piętami,nadwaga,Charakterystyczne dla tego schorzenia jest wykoślawianie obuwia,ścieranie podeszw.Z czasem chodzeniem staje sie niewygodne, a nawet bolesne

W naszym salonie używamy kosmetyków m.in.:
Firmy w salonie kosmetycznym Sandra Studio Urody Tarnowskie Góry
Nasi partnerzy:
Onyx Club
32/ 724 98 05
ul. Nakielska 15-17 42-600 Tarnowskie-Góry
Projekt i wykonanie: Reklama Śląsk Reklama Śląsk - I-Creative.pl